Nahit Hanım

(1909-2002) Rakı kültürüne mal olmuş rint kadınlardan.Girit doğumlu Nahit Hanım, İstanbul’daki eğitimi sırasında Hasan Âli Yücel ve Reşat Nuri Güntekin’in öğrencisi oldu; felsefe okudu, edebiyat öğretmenliği yaptı.Eğitimci Halil Vedat Fıratlı ile evlendi. Orhan Veli’yle dillere destan bir aşk yaşadı.Şair, ona hayranlığını Aşk Resmigeçidi şiirinde şu dizelerle anlatacaktır:

Gelelim sonuncuya

Hiçbirine bağlanmadım

Ona bağlandığım kadar.

 

İkinci eşi bir şairdi: Arif Damar. Edebiyatsız bir yaşam düşünemeyen Nahit Hanım, Ankara ve İstanbul’da evini dönemin ünlü  edebiyatçılarına açarak, cuma akşamları kurulan sofra çevresinde lezzetli söyleşiler, unutulmaz anılar yaşanmasına aracı  olmuştur.

Ölümüne dek sürdürdüğü sofra geleneğiyle, evini bir edebiyat dergâhına dönüştürdü. Ünlüler kadar ünsüzler de, edebiyatçılar kadar edebiyat okurları da onun dergâhında kendine yer buldu. Sofrasınınkadim üyelerinden Hasan Âli Yücel, onu Türkiye’nin en zevkli rakı içilen kişisi ilan etmiştir.Onca ünlü edebiyatçıyı sofrasında ağırlamış,onlarla dostluk, kadeh arkadaşlığı etmişolmasına karşın, anılarını yazmaya, kendisiyle röportaj yapılmasına gönül indirmemiştir. Çünkü Nahit Hanım kendini değil, konuklarını önemseyen bir ev sahibesiydi. Şimdi Feriköy Mezarlığı’nda uyuyor.

NECATİ GÜNGÖR

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>