Karaböcek, Neşe

Karaböcek, Neşe

(1945) Asıl adı Neş’ecan Göktürk; yüzü aşkın 45’liğinde pek çok farklı tarzda şarkılar yorumlayan plak kraliçesi, oyuncu. Üç buçuk
yaşındayken Ankara Devlet Tiyatrosu’na girdi. Henüz ilkokula başlamadan rol aldığı Kara Böcek adlı oyun,müzik piyasasında tanındığı Neşe Karaböcek adını tescilledi. Yedi yaşındayken Cebeci’de,Dörtyol Aile Bahçesi’nde ablasıyla beraber Karaböcekleradı altında türkü söylüyordu.50’li yıllarda Ankara Radyosu’nda Latin parçaları icra etti, ilk gazino deneyimini İstanbul’da Bomonti Bira Bahçesi’nde yaşadı.

1969’da, Suat Sayın’ın Artık Sevmeyeceğim bestesini flamenko anlayışıyla seslendirip popüler olduğunda, ardında Türkçenin yanı sıra Hintçe,Arapça ve Rumca şarkılardan oluşan onlarca plaklık bir koleksiyon vardı.Neşe Karaböcek Balkanlar’dan Ortadoğu’ya, Endülüs’ten Hint diyarına uzanan geniş bir coğrafyadan beslenen tipik bir Akdenizli pop şarkıcısıdır.Her zaman günün moda şarkılarını okudu ya da okuduğu şarkılar hemen moda oldu, her evde, her meyhanede hemen karşılık buldu: İntizar, Kıskanırım Seni Ben, Oyun Bitti, Aşkın Kanunu, Günün Birinde, Arım Balım Peteğim, Elveda Meyhaneci, Koca Dünya veya At Kadehi Elinden:

At kadehi elinden,
Bin parçaya bölünsün.
Dökülsün meyler yere,
Hatıralar gömülsün.

Zaman zaman arabeskin anası olarak nitelendirilse de, şarkılarının düzenlemelerinde arabeske özgü kalabalık yaylı orkestralarına pek yer vermedi. En dertli şarkılarında bile üslubu havai, ferah, neredeyse adı gibi neşeliydi. Aralarındaki küslüğe rağmen, küçük kardeş Gülden Karaböcek, ablasının izini takip etti, rakı sofralarına Dilek Taşı, Sürünüyorum gibi klasikler armağan ederek iyi bir şarkı yazarı olduğunu da kanıtladı. Neşe Karaböcek’in geniş 1970’ler repertuarı,Muazzez Ersoy’un Nostalji albüm serisi ve Göksel’in yorumları kanalıyla, 90’lı ve 2000’li yıllarda da saltanatını sürdürdü.

DERYA BENGİ

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>