Yazar, Gönül

Yazar, Gönül

(1932) Türk sanat müziği yorumcusu, sinema oyuncusu; Taş Bebek. Doğduğu kent İzmir’de bir ses yarışmasında birinci geldi. Şarkıcı ve gazinocu Necdet Yazar’la evlenerek musiki çevrelerine girdi, İzmirve Ankara radyolarında söyledi, İstanbul sahnelerine,Yeşilçam’a transfer oldu. 1950’lerden başlayarak çalkantılı aşk hayatı, dekolte pozlarıve cesur beyanatlarıyla her zaman gündemde kaldı, sevildi. Müstehcen bulunarak yasaklanan Halimem şarkısını mahkemede keyifle savundu:“Bunun neresi müstehcen, ninem bile söylüyor.”Gündelik hayatında olduğu kadar, şarkılarındada kalender meşrepti:
Mevsimler geçiyor istemesek de
Ömürler bitiyor bitme desek de
Bilmeden sona yaklaşıyoruz İçsek de
yolcuyuz hiç içmesek de
Gönül Yazar, herkese parmak ısırtan geniş repertuarına rağmen, tıpkı Nesrin Sipahi gibi,pop aranjmanları da okuyan bir alaturka şarkıcısıolarak tanındı. Alaturka gazinolar kadar alafranga kulüplerde de sahneyi salladı, müşterilerin kaldırdığı kadehlere sahneden eşlik etti.

OGAN GÜNER

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>